Servis tepelných čerpadel a klimatizací

Tepelná čerpadla by měla být skoro bezúdržbová, to však neplatí vždy. Méně častou údržbu vyžadují tepelná čerpadla vzduch - voda nebo země - voda, častější údržbou oplývají pak jednotky s principem vzduch - vzduch (klimatizace).

Pravidelný servis by se měl dle typu tepelného čerpadla provádět jednou za dva roky, případně jednou ročně.  Nejlepším obdobím pro servis je pak léto, kdy tepelné čerpadlo nepracuje vůbec nebo méně často a je využíváno především k ohřevu vody, nikoli k vytápění. V rámci servisu lze také upravit nastavení tepelného čerpadla podle spotřeby a dalších parametrů. Tím se provoz jednotky zefektivní na další topnou sezónu.

Co servisujeme na tepelném čerpadle

Tepelné čerpadlo se skládá hned z několika částí a všechny by měly projít kontrolou. Netřeba vše rozebírat a čistit, často stačí vizuální kontrola. Pravidelné servisní prohlídky by se měl dočkat elektronický systém (pojistky, stykače, kabeláž) a mechanické části (ložiska, upevnění čerpadla).

Nesmí se zapomínat ani na kontrolu chladícího okruhu - zde by měla být v pořádku všechna těsnění, chladivo a také nastavení. U topného okruhu se v rámci servisní prohlídky kontroluje tlak v okruhu, množství chladiva, těsnost a nastavení s kvalitou regulace.

Kdy je potřebná výměna jednotlivých součástí, nebo oprava tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo určitě není nesmrtelné. V průběhu několika let může dojít k popraskání těsnění, jejichž výměna není nikterak náročná. Kvalitními servisními prohlídkami a servisem samotným byste měli předejít vážným poškozením kompresoru nebo chladícího okruhu.

Tepelná čerpadla tak vydrží i desítky let a náklady na jejich servis jsou minimální.

Proč je potřeba servisovat tepelná čerpadla

Kromě toho, že vám díky prohlídkám a servisu vydrží tepelné čerpadlo delší dobu, je zde i požadavek ze strany výrobce. Daikin požaduje u svých tepelných čerpadel Altherma pravidelný servis, aby bylo možné dodržet z jejich strany prodlouženou záruku. Pokud tak není servis pravidelný, tato záruka se na jednotku nevztahuje. Zní to poměrně logicky a také to logické je.

Co musím udělat pro pravidelný servis či opravu tepelného čerpadla

U námi montovaných tepelných čerpadel není potřeba sledovat dobu pravidelného servisu, tu za vás sledujeme my a vždy se s předstihem domlouváme se zákazníkem na možnosti provedení. Pokud nejsme vaším dodavatelem tepelného čerpadla Daikin, ale přesto máte zájem o provedení servisní prohlídky z jiných důvodů, kontaktujte nás prostřednictvím níže uvedeného formuláře a my se vám v co nejbližší možné době ozveme a domluvíme se s vámi na termínu řešení.

Stejný postup prosím zvolte i v případě, že vaše tepelné čerpadlo vykazuje při provozu nějakou závadu, nebo je nefunkční.

Chcete poptat servis tepelného čerpadla nebo klimatizace? Napište nám, rádi vám odpovíme